Baza danych MS SQL w chmurze

Microsoft Azure z Senetic > Baza danych MS SQL w chmurze
Azure SQL database

Chmura Azure umożliwia uruchomienie bazy danych SQL w różnych modelach. Dzięki jej wykorzystaniu pozbywamy się konieczności zarządzania sprzętem. Przy odpowiednim zaprojektowaniu rozwiązania można również pozbyć się konieczności zarządzania licencjami.

Zapoznaj się z trzema modelami użycia bazy danych SQL w chmurze Azure i wybierz odpowiedni dla siebie scenariusz.

Model 1. Własna licencja bazy na VM w Azure

Najprostszy, tradycyjny scenariusz, w którym przenosimy posiadaną już licencję bazy SQL do maszyny wirtualnej w chmurze. Azure dostarcza jedynie maszynę wirtualną, zatem należy we własnym zakresie dobrać i zapewnić sobie licencję na SQL Server oraz licencję SQL CAL.

Dla kogo?

Idealny dla klientów, którzy już posiadają licencje niezbędne do uruchomienia rozwiązania.

Klienci, którzy nie posiadają jeszcze licencji powinni rozważyć inny model, który jest bardziej efektywny kosztowo – VM w Azure wraz z licencją SQL Server.

Model 2. VM w Azure wraz z licencją SQL Server

Scenariusz hybrydowy dostarczany przez Azure – wirtualna maszyna wraz z zainstalowanym SQL Server. Wszystkie licencje są zawarte w cenie usługi.

Dla kogo?

Idealne dla klientów, którzy nie mają jeszcze żadnych licencji oraz chcą mieć pełną kontrolę nad konfiguracją rozwiązania (zarówno Windows Server, jak i SQL Server).

Model 3: Baza SQL jako usługa

Długo wyczekiwana usługa pełnowartościowej bazy danych SQL w chmurze. Obecnie można przenosić bazy danych kompletnie z tradycyjnego SQL Server do usługi chmurowej. Jej działanie i funkcjonalność jest taka sama, jak jej tradycyjny odpowiednik. Nie musisz zarządzać ani wirtualną maszyną, ani instancją SQL Server. Po prostu korzystasz z pełnoprawnej, natywnej bazy MS SQL.

Dla kogo?

Dla klientów, którzy są gotowi do korzystania z bazy SQL jako usługi i nie chcą zajmować się zarządzaniem jakimikolwiek licencjami czy konfiguracją serwerów. Zarządzanie serwerem, aktualizacjami, konserwacja itp. są po stronie dostawcy. To najnowocześniejszy i najwygodniejszy model korzystania. Również koszt jest wyjątkowo atrakcyjny w porównaniu z pozostałymi.

Dodatkowe obniżenie kosztów za rezerwację maszyny wirtualnej

Zastosowanie baz danych w większości przypadków wiąże się z ich długoterminowym użytkowaniem.

Warto zatem skorzystać z tzw. rezerwacji. Jeśli zadeklarujemy użycie danego rozwiązania na rok lub 3 lata z góry, cena rozwiązania zdecydowanie spada – nawet o 40%. Aby skorzystać ze zniżki należy opłacić usługę na rok lub 3 lata z góry.

W każdej chwili można zmodyfikować rezerwację. Można również z niej zrezygnować – opłata za niewykorzystany okres zostanie zwrócona. Opłata za rezygnację wynosi 15% zwracanej kwoty.

Porównanie

Model Własna licencja SQL na maszynie wirtualnej w Azure VM w Azure wraz z licencją SQL Server SQL w chmurze jako usługa
Licencja Windows Server w cenie w cenie w cenie
Licencja SQL Server własna w cenie w cenie
Licencje CAL SQL własne w cenie (bez limitu) w cenie (bez limitu)
Dla kogo? jeśli już posiadasz niezbędne licencje i chcesz je wykorzystać w chmurze jeśli jeszcze nie posiadasz niezbędnych licencji i chcesz korzystać z wirtualnej maszyny jeśli jeszcze nie posiadasz niezbędnych licencji, chciałbyś korzystać z bazy jako usługi i nie chcesz zaprzątać sobie głowy zarządzaniem jakimkolwiek serwerem
Plusy – szybkie uruchomienie
– łatwe wyjście i rezygnacja w każdej chwili
– wszystkie licencje zawarte w cenie
– szybkie uruchomienie
– łatwe wyjście i rezygnacja w każdej chwili
– wszystkie licencje zawarte w cenie
– niski koszt w stosunku do rozwiązania tradycyjnego
Minusy – konieczność zapewnienia licencji (SQL Server i SQL CAL) brak brak
Zniżka za posiadanie licencji Windows Server? tak tak
Zniżka za posiadanie licencji SQL Server? nie tak

Dlaczego warto?

  • łatwa realizacja kopii zapasowych oraz odzyskiwania z nich danych
  • brak konieczności zarządzania warstwą infrastruktury (żadnego sprzętu)
  • brak konieczności zajmowania się licencjonowaniem – licencje zawarte w cenie (oprócz modelu użycia samej VM)
  • łatwość w zarządzaniu i konfiguracji rozwiązania
  • łatwe skalowanie rozwiązania – w każdej chwili możemy wyskalować rozwiązanie w pionie (zwiększyć lub zmniejszyć rozmiar maszyny) lub w poziomie (zwiększyć liczbę tych samych maszyn i połączyć je load balancerem)

Dlaczego nie warto sugerować się kosztami?

Podane kwoty są jedynie przykładami. Za każdym razem trzeba dopasować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb. Najczęściej dopasowywane jest rozwiązanie bardziej optymalne kosztowo niż podane w przykładach.